20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

Światowy Dzień Praw Dziecka, który przypada 20 listopada, to doniosłe święto dzieci na całym świecie. Przypomina o tym, że dziecko, jako samodzielny podmiot ma swoje prawa i potrzeby, a jako osoba niedojrzała psychicznie i fizycznie, powinna być otoczona troskliwą opieką i szczególną ochroną prawną. Każde dziecko posiada swoje prawa cywilne, socjalne, kulturalne, polityczne a także ekonomiczne. Światowy Dzień Praw Dziecka przypomina o konieczności respektowania praw dziecka do życia i rozwoju, swojej tożsamości, wolności, godności i nietykalności osobistej.

Dzieci, podobnie jak dorośli mają prawo do swobody myślenia, wyznania i sumienia oraz wyznawania własnych poglądów i stowarzyszania się w celach pokojowych. Mają prawo do życia w rodzinie lub kontaktu z rodzicami w przypadku rozłąki z nimi. Każde dziecko powinno być prawnie chronione od przemocy fizycznej i psychicznej. Każdemu dziecku należy się odpowiednie zabezpieczenie socjalne, zdrowotne, oświatowe i kulturalne. Każde dziecko ma też prawo do wypoczynku, wolnego czasu, zabawy a przede wszystkim, do znajomości swoich praw.

             Zdjęcie 2

logo UE

Biuletyn Informacji Publicznej

bip arch

esp

eures

samorzad woj pom

powiat bytowski

pfron

Adres:
PCPR Bytów
ul. Miła 26
77-100 Bytów
 
tel./fax:
(59) 822 80-68
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Dni i godziny urzędowania:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00

Aktualnie online

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.