Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

 

stop przepmocy

 

Doświadczanie przemocy przez dziecko ma jednoznacznie negatywne konsekwencje dla jego rozwoju, powoduje cierpienie, obrażenia fizyczne, a w skrajnych przypadkach prowadzi do trwałego uszczerbku zdrowia czy śmierci dziecka. W przypadku małych dzieci konsekwencje te są szczególnie dramatyczne, bo zaniedbania i okrutne traktowanie powodują nieodwracalne uszkodzenia mózgu upośledzające rozwój emocjonalny i intelektualny.

Dodatkowo karcenie dziecka w celach wychowawczych prowadzi do zaburzenia rozwoju dziecka i wzmacnia tendencję do zachowań agresywnych. Dziecko, które postrzega świat, jako nieprzychylny i czuje złość z powodu negatywnych zachowań rodziców jest szczególnie podatne na podjęcie agresywnych zachowań w dzieciństwie, jako metody samoobrony.

Coraz więcej ludzi w Polsce dostrzega problem stosowania przemocy wobec dzieci. Zwiększa się też liczba osób, które sprzeciwiają się nawet najlżejszym karom. Niemniej wielu dorosłych dopuszcza jeszcze wykorzystywanie kar cielesnych w procesie wychowania i nie jest świadoma istniejącego od lat prawnego zakazu stosowania przemocy fizycznej.

Dlatego, mając właśnie na uwadze dobro dziecka nie bój się zgłosić sprawy na Policję lub prokuraturę. Możesz powiadomić również ośrodek pomocy społecznej lub szkołę o swoich podejrzeniach. Możesz także wysłać do sądu rodzinnego - nawet anonimowe - pismo z opisem sytuacji. Ważne jest, aby podać w nim dane krzywdzonego dziecka i rodziny tak, aby sąd mógł podjąć interwencję.

 

logo UE

Biuletyn Informacji Publicznej

bip arch

esp

eures

samorzad woj pom

powiat bytowski

pfron

Adres:
PCPR Bytów
ul. Miła 26
77-100 Bytów
 
tel./fax:
(59) 822 80-68
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Dni i godziny urzędowania:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00

Aktualnie online

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.