DPS

W domu pomocy społecznej może zostać umieszczona osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogąca samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.

Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone dzielą się na domy dla:

  • osób w podeszłym wieku,
  • osób przewlekle somatycznie chorych,
  • osób przewlekle psychicznie chorych,
  • dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie,
  • dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie,
  • osób niepełnosprawnych fizycznie.

 

 

 

            Na terenie Powiatu Bytowskiego funkcjonuje jeden Dom Pomocy Społecznej, który znajduje się w Parchowie. Położony na malowniczych kaszubskich terenach, prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek na zlecenie Powiatu bytowskiego. Istnieje już od 1958 r. Dom przeznaczony jest dla siedemdziesięciorga dziewcząt (dzieci i młodzieży) z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Całość DPS w Parchowie stanowią dwa budynki mieszkalne z okalającym je pięknym parkiem. Domy pozbawione są barier architektonicznych, wyposażone w windę osobową, podjazdy oraz system alarmowo-przyzywowy.

 

Do dyspozycji mieszkanek są sypialnie, pokoje dziennego pobytu zwane „bawialniami”, jadalnie, kaplica, gabinety lekarskie i pielęgniarskie, sale do terapii i rehabilitacji, klasy szkolne w których realizowany jest obowiązek edukacyjny.

 

Mieszkanki mają możliwość korzystania z rożnych form zajęć terapeutycznych: Terapia zajęciowa z pracowniami hafciarsko-dziewiarsko-plastyczną, muzykoterapią, terapia Snoezelen, czyli sala doświadczeń świata oraz fizjoterapia z rehabilitacją ruchową. W sprzyjającą pogodę mieszkanki mogą spacerować i wypoczywać w przydomowym parku.

 

zdjęcie  DPS 1

 

 

Więcej informacji i zdjęć na stronie DPS http://www.parchowo.naszdps.pl/

 

Zdjecie  DPS 2

 

 

 

logo UE

Biuletyn Informacji Publicznej

bip arch

esp

eures

samorzad woj pom

powiat bytowski

pfron

Adres:
PCPR Bytów
ul. Miła 26
77-100 Bytów
 
tel./fax:
(59) 822 80-68
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Dni i godziny urzędowania:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00

Aktualnie online

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.