Przejdź do treści
Logo PCPR Bytów
Logo PCPR Bytów

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Image Description

13 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Międzynarodowy Dzień Niewidomych obchodzony jest od 1943 roku. Data święta upamiętnia rocznicę urodzin Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niewidomych oraz słabowidzących.

Oto kilka porad jak pomóc osobom z dysfunkcją wzroku:

– Gdy spotkasz osobę niewidomą, zachowuj się normalnie. Niepełnosprawność nie zmienia człowieka.

– Gdy widzisz, że osoba niewidoma zbacza z drogi podejdź, powiedz jej to – niejednokrotnie uratujesz jej życie albo uchronisz przed wypadkiem.

– Przy wsiadaniu do środków masowego transportu podaj swoje ramię i wysiadaj pierwszy. Wtedy uchronisz swojego towarzysza przed nieprzyjemnym zderzeniem z przeszkodą np. wysokim krawężnikiem czy słupem.

– Gdy widzisz osobę niewidomą na przystanku, zapytaj jaki numer ma pojazd którym chce jechać.

– Twoja pomoc jest szczególnie potrzebna w sklepie. Osoba z niepełnosprawnością wzroku nie widzi produktów na półkach i nie jest w stanie sama sobie poradzić.

– Gdy wchodzisz do pomieszczenia, gdzie jest osoba niewidoma, przedstaw się, gdy wychodzisz bądź wchodzisz poinformuj o tym.

– Aby pokazać, gdzie usiąść ma osoba niewidoma, połóż jej rękę na oparciu, to pozwoli na orientację w usytuowaniu siedzenia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych, życzymy wszystkim osobą z dysfunkcją narządu wzroku wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów, napotykania w  codziennym funkcjonowaniu jak najmniej barier oraz pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.